EDIT: Projekt METANOO alebo ako pomôcť misii v Albánsku

EDIT 8.X.2011:

Grécke sloveso μετανοώ (metanoo) sa v slovenskom preklade Písma bežne prekladá ako „ľutujem“. Jeho význam je však širší. Znamená aj „kajam sa“, „zmýšľam inak“ či „mením zmýšľanie“ a označuje vnútornú premenu srdca, ktorá sa navonok prejaví zmenou postoja.

V pôvodnom blogu na tomto mieste stálo predstavenie projektu obnovy misijnej stanice v obci Kurbnesh. Projekt sa však z viacerých dôvodov nepodarilo zrealizovať.

Počas leta sme veľa zvažovali, rozmýšľali, modlili sa, hľadali pomoc... Napokon sa podarilo zrealizovať obnovu kaplnky v dome Sestier Svätej rodiny v Perlate a vyčistenie okolia kostolov v Malaji, Perlate i Proseku. Všetko vďaka Božej milosti, dobrodincom z Londýna (slovenská komunita) a skautom z Prievidze (o.i. blogy "Narodeninový kameň" a "Neodolateľný a Nezdolateľný").

Okrem toho - napriek pretrvávajúcemu nedostatku prostriedkov a zostrovaniu finančnej krízy - som sa celkom šialene pustil do ďalšieho projektu - rekonštrukcie kostola v Proseku. Už sa nám skoro zvalil na hlavu, zvon nepoužívame od Vianoc - každý jeho pohyb znamená risk, že sa odtrhne zo závesu.

Aktuálny stav: polovica projektu je splatená vďaka mojim úsporom (3000e) a bezúročnej pôžičke 4000e, ktorú ale treba splatiť medzi januárom a aprílom 2012. Okrem toho ostáva podlžnosť voči stavebnej firme ďalších 7000e, z ktorých treba zaplatiť aspoň 3000e do konca kalendárneho roka. Spočítané a zrátané: v pokladni 14e, na účte niečo cez 3300e. Samozrejme, účet je môj osobný; ako farnosť nemám ani len právnu subjektivitu nie to ešte financie k dispozícii (ak nepočítam nedeľnú zbierku, ktorá sa pohybuje medzi 10-15e). Celková dlžná suma je teda 11000e. Ak pripustím, že spolu s novembrovou a decembrovou výplatou budem schopný splatiť pôžičku (len potom neviem, za čo budem jesť a piť), ostáva dlh 7000e. Odkiaľ ich vezmem? Možnosti sú v zásade 2: alebo Pán urobí zázrak (Veď napokon ide o jeho dom), alebo sa predám do otroctva...

Konkrétna pomoc z Vašej strany:
V prvom rade modlitba. Nie že by som ťažko spával, ale nemám rád dlhy. A tu v Albánsku je to predsa len kus adrenalínový šport. Takže naozaj prosím o modlitby. Veľa modlitieb. Za nás misionárov (alias adrenalínových športovcov) a za tak ťažko skúšaný albánsky ľud.

Ale je tu aj ďalšia možnosť. Ak sa rozhodnete pomôcť finančne, Váš milodar môžete poslať na účet vedený v Slovenskej sporiteľni: 0261980318/0900. Skutočne veľká vďaka za každú pomoc. Na akékoľvek otázky rád odpoviem na didymus.oamd@gmail.com. Nech je Vám sám Pán odmenou.

PrílohaVeľkosť
omietka ... a ...60.2 KB
...chýbajúca omietka..67.66 KB
zvon, ktorý nezvoní už 10 mesiacov24.81 KB
prebiehajúce práce a všadeprítomné deti65.41 KB

Informácie o tomas j. kunik

Obrázok používateľa tomas j. kunik

Krátke info o sebe (nepovinné)

katolícky kňaz na misii v Albásku. tým je povedané všetko :) ale nedomýšľajte si...

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články