Film: Bratia (Brothers)


Príkladný otec rodiny Sam odchádza na misiu do Afganistanu. Lúči sa so svojou ženou a dvoma deťmi. Krátko potom ako sa ocitá v tejto nehostinnej krajine je jeho vrtuľník zostrelený na nepriateľskom území a on je považovaný za mŕtveho. V Spojených štátoch mu vystroja slávnostný pohreb. Do deja sa viac začína zapájať Samov brat Tommy. Ten je ale presným opakom svojho brata. Muž, ktorý bol naposledy v base za krádež, pravidelne sa opíja a vlastne celý jeho život je akýmsi zúfalstvom. Jeho trápenie pramení z toho, že bol od malička popri svojom bratovi odsúvaný na druhú koľaj najmä svojim otcom.

Tommy sa po čase začne meniť. Napĺňa ho pomoc Samovej rodine. Začne si rozumieť s deťmi, ktoré si ho obľúbia a zamiluje sa aj do Samovej krásnej manželky.


V skutočnosti, ale Sam nie je mŕtvy. Pád vrtuľníka prežil a ocitá sa ako rukojemník v rukách afgánskych militantov. S ním je zajatý aj ďalší americký vojak, ktorého zachránil pred utopením pri páde vrtuľníka. Sú mučení a Samov kolega umiera. Zakrátko sú povstalci potlačení americkými jednotkami, ktoré Sama zachránia. Jeho psychika je ale vážne poznačená tým čo prežil v Afganistane. Domov prichádza zmenený človek. Akoby si so svojim bratom vymenili pozície. Sam je teraz tá troska, zatiaľ čo Tommy sa správa ako správny muž.

Sam podozrieva svoju manželku, že ho za ten čas, čo bol považovaný za mŕtveho, podvádzala s jeho bratom. Sam si nevie nájsť cestu k svojim deťom, navyše má sklony vo všetkom uprednostňovať mladšiu zo svojich dcér pred staršou a tak tu vidieť silnú paralelu medzi jeho dcérami a detstvom samotného Sama a Tomma. Napätie sa v rodine neustále stupňuje až napokon je Sam nútený odísť do psychiatrického ústavu.


Tento neraz dojímavý film pekne ukazuje ako život človeka ovplyvňuje záujem a láska zo strany jeho blízkych. Takisto poukazuje na to ako deštruktívne môže pôsobiť vzájomná nedôvera, ale aj to, keď rodič nemiluje svoje deti rovnako, ale jedno z nich je uprednostňované. A najmä upozorňuje na zhubnosť násilia a vojny. Mimo iné je vo filme zviditeľnená silná, prirodzená túžba človeka po vernosti zo strany jeho partnera.

Vo filme je zopár násilných scén, hlavne v situácii, keď sú vojaci zajatí Afgancami. Opäť ako v mnohých iných filmoch aj tu je žiaľ pár krát neúctivo používané Božie meno. Vytknúť by sa dali možno aj isté ďalšie menšie chybičky a negatíva.

Réžia: Jim Sheridan. Hrajú: Tobey Maguire, Sam Shepard, Natalie Portman, Jenny Wade, Jake Gyllenhaal.

Tento film v ponuke napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

...

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články