Interrupcie, absencia logiky a dvojitý meter


Nové politické hnutie Obyčajní ľudia, ktoré sa prezentuje občanom hlavne cez jedny známe regionálne a inzertné noviny predstavilo v poslednom týždni svoje postoje k rozličným témam. Mimo iného vyjadrili aj svoj postoj k interrupciám. Nepriniesli síce v tejto otázke nič nové, ale svoj postoj pekne zhrnuli. Na jednej strane je pozitívne, že interrupcie považujú za vraždu, na druhej strane sa radia k tým, ktorí sa nedokážu rázne postaviť proti legálnosti páchania takéhoto zla. Svoj postoj odôvodňujú argumentom, ktorý ľudí rozdeľuje na dve kategórie.

Komentár k interrupciám teda začína veľmi sľubne: „Interrupcie považujeme za zabitie bezbranného stvorenia, ktorému neľudsky berieme šancu na život. Od čias, ako ich Lenin umožnil vykonávať, sa čím ďalej tým viac ľudí pozerá na interrupciu ako na normálny lekársky zákrok, porovnateľný s vytrhnutím zhnitého zuba. Odmietame si priznať, že len zneužívame to, že sme silnejší ako „to“ nechcené v nás.“
Ďalej ale zabiehajú do rozšíreného klišé, ktoré nie je ani pravdivé, ani by sa jeho logikou pravdepodobne neriadili v iných legislatívnych otázkach: „Na druhej strane si uvedomujeme, že zákaz interrupcií by nič nevyriešil a viedol by len k tomu, že rozhodnuté ženy by interrupcie tak či tak podstúpili v okolitých krajinách. Preto za jediný účinný krok považujeme to, aby sme ženám vytvorili také podmienky na výchovu detí, aby nad interrupciou ani len nemuseli začať uvažovať.“

Najskôr treba povedať, že takmer určite by interrupcie v okolitých krajinách nepodstupovalo toľko slovenských žien, ako keď sa im to uľahčí skoro v každej nemocnici na Slovensku. Ukážkovým prípadom je Poľsko. Budem citovať z dvoch článkov, ktoré sa zaoberajú problematikou potratov u nášho severného suseda:

Od roku 1993, nepočítaje roční přestávku v roce 1997, je v Polsku platný zákon "O plánování rodiny, ochraně lidského plodu a podmínkách pro provedení umělého potratu".Je to dostatečně dlouho, abychom mohli ověřit jeho fungování. Hodnocení je o to snadnější, že polská Rada ministrů každoročně vyhotovuje podrobné hlášení o jeho dopadech. [1]

Nejspolehlivějším pramenem hodnocení míry tohoto fenoménu v Polsku jsou údaje z roku 1997, tedy za rok, kdy byla v platnosti novelizace zákona z 30. srpna 1996 umožňující potraty na žádost. V roce 1997 bylo provedeno 3 047 umělých potratů.
Zdůrazněme: legálně, také na žádost, v dobrých hygienických podmínkách a bezplatně. [2]

Keď by sme zobrali za smerodajné prípadne aj odhady niektorých organizácií, ktoré hovoria o počte nelegálnych potratov v Poľsku ročne vo výške 7-14 tisíc, aj tak je to oveľa nižšie číslo ako slovenských okolo 20 tisíc za rok. Navyše Poliakov je zhruba 40 miliónov zatiaľ čo Slovákov len 5 miliónov.

Z toho vidieť ako zákony a postoj väčšiny spoločnosti formujú správanie ľudí aj vo vzťahu k potratom.

Ak niekto povie, že zákaz interrupcií by nič nevyriešil, buď úmyselne a účelovo zavádza a klame alebo problematike nerozumie, prípadne sa nezmôže ani na základnú racionálnu úvahu.

Na nelogickosť či odlišný meter propotratového postoja strany Obyčajní ľudia voči nenarodeným deťom sa dá poukázať aj porovnaním zabíjania nenarodených detí s inými amorálnymi skutkami.
Dá sa predpokladať, že i keď by v okolitých krajinách schválili zabíjanie narodených ľudí na ulici alebo kradnutie bez toho, že by to bolo trestné, asi by predstavitelia hnutia OĽ napriek tomu neboli za legálnosť takýchto činov aj u nás. Neodbíjali by riešenie týchto problémov napríklad vetou, že tí čo sú rozhodnutí vraždiť by si aj tak svoje obete odviezli do niektorej z okolitých krajín a tam by skutok vykonali a preto nemá význam im(vrahom) komplikovať život tým, že by sa u nás vražda človeka na ulici uzákonila ako trestný čin.

Kedy sa teda dočkáme toho, že bude v politike menej zbabelcov? Kedy bude v politike dostatok politikov, ktorí budú mať odvahu verejne bojovať za zákaz potratov nie len slovne, ale aj snahou o zrušenie zákona uľahčujúceho páchanie vrážd nenarodených detí?

[1] http://www.prolife.cz/?a=34&id=108
[2] http://www.prolife.cz/download/obeznik/obeznik-2007_05.pdf

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

...

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články