Film: Mŕtvy muž prichádza (Dead Man Walking)


Tento silný a zároveň náročný príbeh vyvolávajúci množstvo otázok je založený na knihe rehoľnej sestry Helen Prejean – jej spomienky na duchovné sprevádzanie väzňa odsúdeného na smrť. Matthew Poncelet (Sean Penn) je uväznený pre podozrenie z vraždy a znásilnenia. Pred jeho popravou sa ho ujme sestra Helen (Susan Sarandon), ktorá mu chce byť blízkou duchovnou osobou. Cez ňu spoznáva skutočnú lásku človeka, ale aj lásku Boha. Pre svoje konanie sa sestra Helen často stretáva s pohŕdaním. Musí sa vyrovnať s nenávisťou a nepochopením rodín obetí.

Matthew popiera, že by bol zodpovedný za skutky, z ktorých je obvinený. Stále dúfa, že bude omilostený. Sestru Helen pravidelne klame a snaží sa ju využiť. Pred smrťou však u neho nastáva obrat, priznáva sa k vražde a znásilneniu a ľutuje to čo urobil. Môže to znieť gýčovito, ale tento film gýčovitý nie je vôbec. Stačí si prečítať diskusie pod inými recenziami na túto drámu.

Vo filme je sčasti problém, že nie je uvedené, že by sestra Helen Matthewa nabádala k spovedi. Vôbec sa tu otázka tejto sviatosti nerozoberá, čo je škoda a uberá to na kvalite filmu. Neviem síce ako to je v knihe sestry Helen, ale nechce sa mi veriť, že by rehoľná sestra „pozabudla“ na tento nenahraditeľný prostriedok získania Božích milostí.

Ďalšie negatíva: násilie, neúctivé vyslovovanie Božieho mena, vulgarizmy – taký je ale zvyčajne slovník trosiek akými sú práve aj zločinci.

Réžia: Réžia: Tim Robbins. Hrajú: Susan Sarandon, Sean Penn, Robert Prosky, Raymond J. Barry

Tento film v ponuke napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

 #

Oslovujúci film

Tento film som videl už dávnejšie a je vo viacerých aspektoch oslovujúci - pred človekom sa odvíja sled principiálnych otázok a výziev.

 

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

...

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články