Smutná pikoška z oblasti ústavnej starostlivosti


Kde bolo tam bolo, bola raz jedna múdra úradnícka hlava (možno tej zeleniny bolo aj viac), ktorá dala súhlas s organizovaním vianočnej chaty pre deti z detských domovov. Stalo sa to cez Vianoce roku Pána 2009. Viac ako stovka detí bola na niekoľko dní zverená iným odrasteným deťom (deťom minimálne mentálne) z detských domovov, ktoré už sú dospelé. Vychovávatelia dávali najavo svoju radosť, že si užijú viac voľna cez sviatky, nadácia, ktorá podporila tento „skvelý“ nápad si snáď tiež mydlila ruky, akí sú oni úžasní, že podporili skvelý projekt pre detičky z domovov.

Keď by ste sa opýtali detí ako bolo, nejedno by vám povedalo, že „zle“. Podľa slov pár z nich tam vládla pekne hustá anarchia, výsledkom ktorej bola pravidelná hula párty, jedna otvorená zlomenina a kradlo sa tak, že jeden chlapec sa posťažoval, že keď si dal sušiť niekoľko párov používaných ponožiek, aby mu do rána uschli, nenašiel z nich ani jeden. Na viac detailov som sa nevypytoval, ale isto by deti vedeli porozprávať ďalšie pikantnosti.

Čo iné sa aj dalo čakať, keď deprivované deti z detských domovov sú dané do starostlivosti deprivovanej skupinke mladých, rovnako odchovancov z detských domovov. Zodpovednosť za toto patologické podujatie nebude predpokladám vyvodená, ale voči nikomu. Jednoducho „Made in Slovakia“.
Viem o tom, že v minulosti Úsmev ako dar organizoval (a možno ešte organizuje) letné tábory pre deti z detských domovov, kde sa o deti z domovov starali mladí dobrovoľníci, študenti. Skúsenosti boli ale tiež žalostné – deti rozprávali o tom ako niektorí mladí robili po večeroch striptíz. Čo kompetentní teda čakali od tejto aktuálnej akcie? Že úroveň bude vyššia?

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

...

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články