Krásny vydavateľský počin

Ahojte, teším sa, že sem môžem napísať ďalší príspevok:))
Krátko po tom, čo som sa dostala do tínedžerského veku, dostala sa mi do rúk kniha "Svetlo z Aquina" od Louisa de Wohla. No paráda. Neviem síce, či by sa mi táto knižka páčila aj dnes, ale vtedy sa mi páčila veľmi. Bol to román o živote génia sv. Tomáša Akvinského; svätec sa stal mojou srdcovkou a myslím si, že to platí pre dosť veľa ľudí.
Preto ma naozaj potešilo, keď som na stránke krystal.op.cz prednedávnom zistila, že toto vydavateľstvo vydáva dve edície z diel anjelského učiteľa. Jedna sa volá jednoducho "Summa Theologie" a vydavateľstvo sa chystá do roku 2025 vydať celé toto najznámejšie dielo sv. Tomáša. Niektoré vecičky z edície už vyšli, sú to modré kratšie brožúrky, tak si z nich budete môcť na konci zostaviť celé dielo (že vraj v knižnici na poličke zaberie v roku 2025 vyše metra:)) ako píšu na stránke) alebo si môžete zaobstarať len niektoré brožúrky. Druhá edícia sa volá "Aquinata," v bielych brožúrkach tu nájdeme texty z viacerých diel sv. Tomáša, napríklad aj z jeho listov. Patria sem i texty nielen od neho, ale aj o ňom, všetko v češtine. Je to síce iná reč, ale nám dosť zrozumiteľná.
Teológiu som neštudovala, tak len niekoľko krátkych postrehov --
Vo všetkých Krystalom vydaných textoch sv. Tomáša je badať jeho brilantný intelekt. A predsa, mala som pri čítaní dojem, že autor by bol vedel písať ešte "onakvejšie" vecičky a ešte vo väčšom počte (zosnul v podstate mladý), že vlastne pri písaní myslel asi aj na to, aby text zvládlo čo najviac čitateľov, aby ich nerozbolela hlava. Je to pre mňa priam nepochopiteľná pokora autora. Trošku menej vydarené mi prídu predslovy a komentáre dnešných teológov, ktoré (asi) v každej brožúrke sú, napríklad jeden v brožúrke O stvoření v šesti dnech (zo Summy) sa mi zdá dokonca mylný. V edícii Aquinata je uvedený latinský originál (ktorý, keď si správne pamätám, čerpá z kníh, nie zo stredovekých originálov) a vedľa český preklad, myslím si, že by to bolo dobré to takto vytlačiť aj v edícii Summy theologiae... treba latinčinu pocvičiť:))
Prajem Vám krásne chvíle pri čítaní týchto textov.Neboli pre mňa síce ľahké, čítam ich len po troške, ale sú úžasné.

 #

Ahoj

Je možné, že sa Vám budú práve tie teologické komentáre (vďaka za ne) veľmi páčiť, nechcem nikoho z teológov uraziť, píšem zo svojho laického pohľadu.

 

Informácie o Monika Mičudová

Redakčné články