Pápež František : Dvojitý príkaz lásky, od ktorého závisí naša spása

...A láska k blížnemu, ktorá sa tiež volá bratská láska, znamená byť blízko, počúvať, podeliť sa, starať sa o druhého. Koľkokrát sa nemáme k tomu, aby sme druhého vypočuli, lebo nás nudí alebo nás oberá o čas, alebo aby sme ho sprevádzali v jeho bolestiach, v jeho skúškach... Vždy si ale nájdeme čas na klebety, vždy! Nemáme čas na potešovanie skľúčených, no na pletky máme času dosť. Dajme pozor! Apoštol Ján píše: „Kto nemiluje brata, ktorého vidí, nemôže milovať Boha, ktorého nevidí“ (1 Jn 4,20). Tu vidno jednotu týchto dvoch prikázaní.

V dnešnom Evanjeliu nám Ježiš opäť raz pomáha zájsť k životodarnému prýštiacemu prameňu Lásky. A tým prameňom je sám Boh, pre dokonalú lásku v zjednotení, ktoré nič a nikto nemôže rozdeliť. Toto zjednotenie je darom, o ktorý treba denne prosiť, ale tiež osobným úsilím, aby sa náš život nenechal zotročiť bôžikmi sveta. A previerkou našej cesty obrátenia a svätosti je vždy láska k blížnemu.

Toto je tou previerkou: ak hovorím „milujem Boha“, ale nemilujem blížneho, to nesedí. Testom toho, že milujem Boha je, že milujem blížneho. Pokým tu bude brat alebo sestra, voči ktorým si zatvoríme srdce, budeme ešte stále ďaleko od tých učeníkov, akými nás chce mať Ježiš. Ale jeho božské milosrdenstvo nám nedovoľuje strácať odvahu; práve naopak, volá nás každý deň nanovo dôsledne žiť podľa evanjelia.

Nech nám príhovor presvätej Panny Márie otvorí srdce pre to „najväčšie prikázanie“, dvojitý príkaz lásky, ktorý je zhrnutím celého Božieho Zákona a od ktorého závisí naša spása.“

25. októbra 2020

Text zverejnený na webovej stránke Vatikánskeho rozhlasu .

Informácie o Redaktor

Obrázok používateľa Redaktor

Krátke info o sebe (nepovinné)

Redaktor portálu Christ-Net.Sk

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články