Svätý Ján Pavol II. ako „pápež rodiny“

„Vo svojej službe Božiemu ľudu bol svätý Ján Pavol II. pápežom rodiny“. To sú slová pápeža Františka pri svätorečení Karola Wojtylu a Angela Roncalliho pred šiestimi rokmi. Dnes pri storočnici svätého pápeža poľského pôvodu nachádzajú zvláštny význam. Sláviť začiatok jeho pozemského života nás prirodzene vedie k túžbe spoznať jeho rodinu, nazrieť do „tajomtva“ jeho rodičov, ktorých diecézna fáza blahorečenia sa začala minulý týždeň v Poľsku.

Dá sa bezpochyby potvrdiť, že niektoré základy kňazského a pastoračného účinkovania boli položené už v prvých rokoch  jeho života vo Wadowiciach, malom mestečku na najvzdialenejšom juhu Poľska, kde sa 18. mája 1920 narodil.

Matkino svedectvo o hodnote života

Jeho matka Emília napriek svojmu krehkému zdraviu statočne prežívala komplikované tehotenstvo, vedomá si varovaní zo strany lekárov. Po Karolovom narodení zostalo jej zdravie oslabené. Zomrela, keď mal Karol deväť rokov. „Na tvojom bielom hrobe vypučia biele kvety života. Ach, koľko rokov sa už pominulo bez teba, koľko rokov?“ - znejú clivé verše venované matke, ktoré napísal mladý Karol Wojtyla o desaťročie neskôr, na jar roku 1939 v Krakove.

Obrana života najmä v podmienkach krehkosti, ktorá sa neskôr stala jednou z charakteristických čŕt jeho služby na Petrovom stolci, sa živí z týchto koreňov materinskej lásky. Sám blahorečil a neskôr svätorečil Giannu Berrettu Molla, taliansku matku, ktorá na záchranu života dieťaťa obetovala ten svoj.

Za povšimnutie stojí, že obyvatelia Wadowíc pomenovali po Emílii Kaczorowskej-Wojtylovej charitatívny dom na pomoc slobodným mamičkám. „Som vďačný za tento veľký dar vašej lásky k človeku a vašej starostlivosti o život,“ povedal pri návšteve rodiska v júni 1999 Ján Pavol II. a dodal: „Moja vďačnosť je o to väčšia, že tento dom nesie meno mojej matky Emílie. Verím, že tá, ktorá ma priviedla na svet a obklopila láskou moje detstvo, sa postará aj o toto dielo.“...

Text zverejnený na webovej stránke Vatikánskeho rozhlasu .

Informácie o Redaktor

Obrázok používateľa Redaktor

Krátke info o sebe (nepovinné)

Redaktor portálu Christ-Net.Sk

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články