Veľmi populárnym tvrdením sa dnes stáva, že komunistické režimy nemali prakticky nič spoločné s ateizmom. Týmto výrokom chcú súčasní ateisti naznačiť, že ateistická ideológia nie je vôbec zodpovedná za zločiny komunizmu a že moderným ateistom by sa ten bájny pozemský raj vybudovať podarilo.
Pripomeňme si preto aspoň zopár faktov, ktoré naznačujú opak takéhoto vyviňovania sa obhajcov ateizmu.
V legislatíve mnohých komunistických krajín bolo explicitné hlásenie sa k ateizmu. Lídri týchto krajín sa otvorene hlásili k ateizmu od Lenina cez Envera Hoxha až po Pol Pota atď.
Albánsko o sebe hrdo hovorilo ako o prvom ateistickom štáte, kde boli zakázané náboženstvá. Kľúčový komunistický líder Lenin napríklad povedal: "Náš program nevyhnutne zahŕňa ateistickú propagandu". Alebo povedal "Ateizmus je prirodzená a neoddeliteľná súčasť komunizmu." Podobných ateistických žvástov zo strany týchto zločincov je mnoho.
Mimo iné aj u nás si ľudia veľmi dobre pamätajú ako bolo napríklad aj školstvo presiaknuté duchom ateizmu a keď niekoho rodina nebola "vysporiadaná s náboženskou otázkou" nedostal kladný posudok, aby mohol ísť napr. študovať to čo chcel napriek tomu, že úspešne prešiel prijímačkami.
K ateizmu sa hlásiaci komunisti násilne zatvárali rehole a kláštory a posielali rehoľníkov a kňazov na nútené práce a do väzenia. Gulagy v ZSSR boli plné ľudí, ktorí sa tam dostali len preto, že nezdieľali ateistické nezmysly.
Donášači chodili pravidelne na omše, aby sledovali kto do kostola chodí a kto nie. Učiteľom sa spravidla mohli stať len tí, ktorí do kostola nechodili a boli samozrejme vysporiadaní s náboženskou otázkou. Učitelia, ak do kostola chodili tak len potajomky a do úplne inej dediny/mesta. V každej dekáde komunizmu bolo priamo na Slovensku zavraždených viacero kňazov vo svojich farnostiach.
Komunisti pristúpili od určitého momentu k otvorenej ateistickej propagande, ktorá zahŕňala mimo iné nezlučiteľnosť viery a členstva jednak v komunistickej strane a v dôležitých štátnych organizáciách.
Boli vytvárané Ústavy vedeckého ateizmu ako ten pri SAV alebo ČSAV alebo Katedry marxisticko-leninskej filozofie a vedeckého ateizmu na univerzitách.
Takisto napríklad v Číne bolo počas Veľkej proletárskej kultúrnej revolúcie požadované vlastniť, čítať a aplikovať výroky z knihy Mao-Ce-Tunga, známej ako "Malá červená kniha". Táto kniha obhajovala komunizmus a ateizmus.
Nikto netvrdí, že medzi ateizmus a komunizmus možno dať rovnítko. Ale práve v prípade komunistických režimov v množstve krajín mali moc v rukách ateisti. A ukázalo sa veľmi jasne, kam to vedie. K totalite, tyranii, rozkrádaniu, demoralizácii a masovému vyvražďovaniu bezprecedentných rozmerov.
Na záver by som pripomenul už len jednu skutočnosť. Kto u nás komunistickú ideológiu podporoval? V prvom rade skoro všetci ateisti. To je potrebné si pamätať, pretože novodobí ateisti chcú svoje minulé klony za každú cenu rehabilitovať.
- blog používateľa Igor Barták
- Ak chcete pridať komentáre, tak sa musíte prihlásiť
- Verzia pre tlač