Pokoj vám zanechávam...

Pri bráne istého mesta sedí starý muž a víta prichádzajúcich. Blíži sa cudzinec a pýta sa: „Akí ľudia žijú v tomto meste, dobrí alebo zlí?“ „Takí, akí žili v meste, z ktorého prichádzaš,“ odpovedá starec. „V mojom predchádzajúcom meste boli len samí dobrí ľudia. Boli láskaví, milí, pomáhali si jeden druhému. Bola radosť tam žiť,“ hovorí cudzinec. „ Môžem ti teda naisto zaručiť, že ľudia v tomto meste budú takí istí. Iba dobrí milí a láskaví,“ odpovedá nato starec.

Vtom sa približuje ďalší človek. „Akí ľudia žijú v tomto meste?“ pýta sa aj on starca. „Takí, akí žili v meste, v ktorom si žil doteraz,“ odpovedá starec. „No to vám teda ďakujem. Ľudia v mojom predchádzajúcom meste boli hrozní. Na nevydržanie. Som rád, že som odtiaľ preč. Samá zloba, neochota, nežičlivosť, závisť. “ Myslím, že ľudia v tomto meste nebudú o nič lepší,“ hovorí starec.
Aj keď tento príbeh je veľmi zjednodušený, myšlienka, ktorú nám podáva je jasná. Svet a ľudia okolo nás sú takí, akí sme my. Ak my v sebe nosíme pokoj, potom ho budeme nachádzať všade, kde prídeme. Ak my sami nemáme pokoj v srdci, potom ho nenájdeme nikde okolo seba.
A to je pointa dnešnej Ježišovej reči o jeho pokoji: „Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam. Ale ja vám nedávam ako svet dáva.“ Ježiš tu porovnáva pokoj, ktorý dáva on, s pokojom, ktorý dáva svet. Pritom zdôrazňuje, že jeho pokoj nie je taký, akým je pokoj sveta. Nehovorí, že jeho pokoj je lepší než pokoj sveta. Hovorí iba, že jeho pokoj je iný. Či lepší, to necháva na nás. Aby sme to my sami porovnali a posúdili.
V čom spočíva rozdiel medzi nimi?
Keby som to mal urobiť za seba, vychádzajúc zo svojej vlastnej skúsenosti, mohol by som ich podstatu definovať asi takto: pokoj sveta je pokojom zvonka. Pokoj Kristov je naopak pokojom zvnútra.
Inými slovami, pokoj sveta sa snaží o správne naaranžovanie vecí, prostredia a ľudí okolo nás. Chce ich dať do takej podoby a polohy, aby nás obšťastňovali a uspokojovali. No pokoj Kristov sa snaží o uspokojenie nás samých, nášho vlastného nepokojného srdca. Ak je srdce v pokoji, potom ma nič na svete nedokáže z pokoja vyviesť.

Kázne Milan Bubák: Dve vína, vydal Calder 2011 edícia:Kázne

Informácie o Redaktor

Obrázok používateľa Redaktor

Krátke info o sebe (nepovinné)

Redaktor portálu Christ-Net.Sk

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články