Zaujímavá knižka

Prednedávnom sa mi dostala do rúk zaujímavá knižka. Zaujímavá svojou témou -- pán biskup Vojtaššák, nikto menší. Pozoruhodné príspevky o tejto našej osobnosti tu už boli, napríklad od Stanislava Májka z roku 2004, či kratšie práce ako napríklad "Slovensko moje... ...a kriví svedkovia proti biskupovi Jánovi Vojtaššákovi" od Karola Kubíka.
Tentoraz tu máme štyristošesťdesiatdvastranový opus od rôznych autorov pod názvom "Ján Vojtaššák. Biskup v dejinách 20. storočia" z roku 2018. Obsah knihy má naozaj široky záber. O to viac som si všimla krátky rukopis pána biskupa, zaradený do obrázkovej prílohy. Ide o zápis do pamätníka pánu Kuteľovi, ktorý vznikol mesiac pred Vojtaššákovou smrťou. Čakala by som, že v tých stručných riadkov bude zhrnuté to, čím celý život žil, nejaké jeho krédo. O to viac ma prekvapil druhý riadok tohto pamätníkového textu -- zdá sa mi, že sa tu dívame na veľkú múdrosť pána biskupa. Odcitujem tu ten textík, dobre?
"Jožko! Boha sa boj.
Rodičov miluj.
Cesty k Bohu vedúcej
nikdy sa nespúšťaj.
Každý deň pýtaj sa Boha,
koho chce mať z Teba.
biskup Ján"
Knihu vydalo vydavateľstvo PostScriptum, ktoré asi poznáte, nedávno v nej vyšli napríklad životopisná próza "Kto plakal dolinou," satirický "Gordion III" či próza "Ring smrti."
Príjemné čtivo prajem.

Informácie o Monika Mičudová

Redakčné články