Krása U klarisiek

Na stránke Matice SLovenskej som naďabila na oznam o výstave na Klariskej v Starom meste v Bratislave, ukazujúcej ľudové tradície v 21. storočí. V obliekaní. Potrvá do 8. septembra, nakuknúť je možné medzi 10,00 a 17,00 a, ľudkovia, vstup je voľný. Výstavu som navštívila a hneď ma tam ohromili priestory gotického kostola, v ktorom sa zahral aj barok, napríklad na kazateľnici. Hovorím "priestory" -- niežeby by kostol bol tak veľký, ale tak krásny.
Súznili s ním vystavené kroje na figurínach. Slovenské kroje sú vec, ktorá mi vždy vyrážala dych, ale tieto... Za všetky Vám prezradím jeden malý detail -- oščadnický kroj mal na sukni rôznofarebné bodky.
Hlavnou témou výstavy boli party, nápadné "čelenky (...) nosili ich najmä nevesty pri vydaji a boli súčasťou sviatočnej a obradnej úpravy vlasov," ako som sa dočítala vo vkusnej brožúrke, kúpenej na výstave. Party tu boli vystavené tiež na figurínach, pri krojoch Sloveniek na Slovensku i Sloveniek v Srbsku, no obzvlášť som ich videla na obrazoch, kde ich mali na sebe modelky v krojoch pred pozadím, dotvoreným rôznymi farebnými motívmi. A, podržte sa, dozdobené boli i tváre týchto dievčat s partami. Pre mňa to bolo o to úžasnejšie, že som -- z televízneho dokumentu -- vedela, že na strednom Slovensku sa kedysi naozaj na tvár maľovalo. Tento nápad, tradujúci sa v ľudstve od praveku, tu bol veľmi vydarene rozvinutý. Výčitku by som smerovala na obraz, na ktorom má modelka tmavé kruhy okolo očí, čo mi trochu pripomína lebku.
Celú výstavu dokresľuje hudba, poskladaná z ľudových piesní a modernej doprovodnej hudby. Architektúra, hudba i ľudové umenie sa návštevníkovi predvádzajú v jednom pôsobivom celku. Pri barokovom umení sa to volá "Gesamtkunstwerk." Tu si môžeme povedať -- "nádhera." Lebo ľudové ummenie i barokovú architektúru spája láska k práci s hmotou.
Zámer výstavy, predstaviť, ako sa tvári ľudové umenie, najmä party, v 21. storočí, sa teda podaril. Čosi viac sa môžete dočítať na www.party21art.com. Aj keď výstava po 8. septembri odcestuje o kúsok ďalej:))

Informácie o Monika Mičudová

Redakčné články