Film: Zvony od Svaté Marie (The Bells Of St. Mary's)


Pôvabný film plný príjemného humoru, zaujímavých myšlienok a šarmu, ktorým oplývajú jednotliví aktéri. Kňaz O'Malley prichádza na upadajúcu farskú školu, kde sa neraz dostáva so svojimi názormi do stretu s názormi sestry predstavenej, ktorú hra Ingrid Bergman. Pravidelne musia riešiť rozličné problémy žiakov od ich vzájomných šarvátok až po závažnejšie rodinné ťažkosti. Keby bol film o trochu akčnejší najmä zo začiatku, dalo by sa povedať, že nemá chybu. Spočiatku som myslel, že to bude nejaká nuda z polovice minulého storočia, ale bol som poriadne vedľa.


Zaujímavými momentami príbehu sú napríklad časť, keď rehoľná sestra Benedicta učí jedného dobromyseľného chlapca z ich školy, ktorý dokáže nastaviť protivníkovi aj druhé líce, ako dávať pravý, ľavý, spodný a neviem ešte aký hák z príručky o boxe, aby sa dokázal aspoň trochu ubrániť najväčšiemu bitkárovi v škole. Úchvatné je aj postupné spracovávanie bohatého a značne egoistického podnikateľa Horaca P. Bogardusa, aby daroval svoju budovu škole. Po rozličných obštrukciách sa to napokon podarí a škola sa dostane z krízovej situácie.
V závere filmu lekár zistí, že sestra Benedicta trpí tuberkulózou a doktor pre ňu odporučí zmenu prostredia. Najskôr nevie o svojom vážnejšom zdravotnom stave a nerozumie prečo musí odísť, preto je sklamaná. Nakoniec jej ale farár O'Malley povie aká je skutočnosť, bojí sa, že ju to zraní, ale ona je šťastná, lebo sa bála, že je to kvôli nezhodám s farárom O'Malleyom.


Pekným vzorom je dobromyseľný, ale zároveň zásadový a priamy kňaz O'Malley. Nijako však za ním nezaostáva ani sestra Benedicta.

Réžia: Leo McCarey. Hrajú: Bing Crosby a Ingrid Bergman.

Tento film v ponuke napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

...

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články