Film: Pianista


Wladyslaw Spielman je známy klavirista žijúci cez II. svetovú vojnu vo Varšave. Je Žid. Ako skoro všetci Židia v tomto meste, aj on musel so svojou rodinou ísť bývať do geta. Tu zažíva ponižovanie zo strany nacistov, ale aj oportunizmus niektorých súkmeňovcov. Odohráva sa tu boj o prežitie spojený s bezmocnosťou, prelínajúci sa s túžbou pomôcť druhým a so snahou vzoprieť sa utláčateľom.

Hlad, ponižovanie, zúfalstvo, smrť, krutosť či ľahostajnosť je v gete na dennom poriadku. Mnoho z toho zažíva Spielman pravidelne i sám na svojej koži.
Spielmanov priateľ volá po čase jeho brata i jeho samotného do židovskej polície. Napriek výhodám, ktoré by mu z takéhoto postavenia plynuli, to obaja s bratom odmietajú.

Pri deportácii Židov z geta do koncentračného tábora prichádza o brata aj o zvyšok rodiny, pretože ho ako jediného zachráni priateľ pracujúci ako dozorca.
Naďalej teda zostáva žiť v gete, odkiaľ sa mu časom podarí uniknúť a vďaka svojim známostiam sa mu darí úspešne ukrývať v opustených varšavských bytoch. Prežíva mnohé útrapy. Zo svojho úkrytu sleduje vzburu v židovskom gete, neskôr i samotné varšavské povstanie Poliakov.

Napriek tomu, že za pomoc Židom hrozí poprava, jeho poľskí známi mu pomáhajú ako môžu. Na konci vojny ho v jeho poslednom úkryte nájde nemecký vojak, ktorý ho ale nechá žiť a začne mu dokonca nosiť jedlo. Nič za to nechce. Avšak po tom ako sa dostane do sovietskeho zajatia, požiada iného hudobníka, aby Spielmanovi odkázal, aby sa za neho prihovoril. Spielmanovi sa už žiaľ tohto nemeckého vojaka nepodarilo zachrániť.

Film bol natočený podľa skutočného príbehu významného poľského hudobníka Wladyslawa Spielmana, ktorý žil až do svojej smrti v roku 2000. Vo filme ako takmer v každom filme s vojnovou tematikou by ste sa mali pripraviť na určitú dávku násilia a zabíjania. Režisér však týmito scénami vystihol aspoň čiastočne krutosť nacistického režimu. Toto dielo bolo ovenčené troma Oscarmi.
Réžia: Roman Polanský. Hrajú: Adrien Brody, Thomas Kretschmann a ďalší.

Tento film v ponuke napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

...

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články