Panamský kardinál o SDM 2019: Vzorom pre mladých bude mučeník Romero

Ako ste prijali toto rozhodnutie pápeža Františka?

„S veľkou radosťou a aj ako výzvu pre mňa, pre Panamu a pre miestnu Cirkev; pretože teraz musíme vynaložiť veľké úsilie, aby sme odpovedali na všetko, čo si vyžaduje prijať a postarať sa o ten veľký počet mladých, ktorí, ako veríme, sa vydajú na cestu najmä zo Strednej a Južnej Ameriky. Máme dobré vzťahy a veríme, že voľba Panamy bude príležitosťou pre mnohých mladých dostať sa sem lacno a rýchlo“.

Prečo si zvolil latinskoamerický pápež práve Panamu? 

„Myslím si, že to úzko súvisí s jeho znepokojením a starostlivosťou o periférie, keďže Panama má centrálnu polohu pre prijatie veľkého množstva mladých pochádzajúcich zo Strednej Ameriky, ktorí nemajú veľa možností“.

Ktoré duchovné osobnosti ponúknete mladým za vzor?

„Momentálne je ústrednou postavou Mons. Romero, ktorý bol pred rokom blahorečený a ktorý si vytýčil za pastoračnú líniu obranu ľudí v núdzi a tých, ktorí sú na pokraji spoločnosti, [líniu] po ktorej kráča aj pápež František. Bol to človek, pastier, ktorý napriek útlaku vojenskej a diktátorskej vlády vo svojom živote obhajoval práva pôvodného obyvateľstva a slobodu všetkých ľudí. Myslím si, že to tiež môže dať zaznieť hlasu sociálnych tém, ktoré sa ešte stále naliehavo ozývajú v niektorých krajinách Strednej Ameriky“. ..

Text zverejnený na webovej stránke Vatikánskeho rozhlasu .

Informácie o Redaktor

Obrázok používateľa Redaktor

Krátke info o sebe (nepovinné)

Redaktor portálu Christ-Net.Sk

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články