„Odložte všetko a príďte!“

Svetovým dňom mládeže (SDM) v Krakove budú predchádzať Dni v diecéze. O prípravách v diecéze, ktorá prijme počas Dní v diecéze pútnikov z Banskobystrickej a Žilinskej diecézy, sme sa porozprávali s kňazom Piotrom Hoffmannom, koordinátorom SDM v Bielsko - živieckej diecéze.

Čo pre Katolícku cirkev v Poľsku znamená príprava na SDM?

Pre nás sú SDM určite veľkou poctou, sme hrdí na to, že sa uskutočnia v Poľsku. Pre všetkých, ktorí pôsobíme v pastorácii mládeže v Poľsku, je to veľká úloha, ale aj veľká radosť. Práce je veľa, ale teší nás, lebo vieme, že robíme niečo výnimočné a úžasné. Predovšetkým robíme niečo pre mladých ľudí z celého sveta, ktorých srdečne pozývame do Poľska. Chceme im ukázať našu vlasť, našu kultúru, našu krajinu, chceme sa s nimi podeliť s našou zbožnosťou, s naším stretnutím s Ježišom Kristom. Chceme sa zároveň posilniť svedectvami tých, ktorí svoju vieru zaiste prežívajú inak. Tešíme sa, že v našej diecéze môžeme hostiť desaťtisíc mladých ľudí z celého sveta. Sme hrdí na to, že diecéza si skutočne bola istá už pol roka pred oficiálnym termínom registrácie, že program, ktorý sme pripravili, sa našim hosťom bude páčiť a veľa osôb chce prísť práve k nám. Chceme im ukázať Podbeskidsko, naše mestá, naše regióny, naše hory. Ale predovšetkým sa chceme spolu posilniť vo viere, chceme sa posilniť v tom, aby sme boli učeníkmi Ježiša Krista.

V čom budú Dni v diecéze u vás iné a špecifické oproti Španielsku alebo Brazílii?

Špecifické je to, že prichádzate do krajiny, kde je tradícia kresťanstva veľmi silná. Prichádzate v mimoriadnom čase. Po prvé, prichádzate v Svätom roku milosrdenstva, ktorý vyhlásil Svätý Otec František, a myslím si, že cez brány milosrdenstva tu v Poľsku prejdeme spolu všetci. Ale tiež prichádzate v roku, v ktorom oslavujeme 1050 rokov od pokresťančenia Poľska. Pre nás Poliakov je to tiež výnimočná udalosť. Poľsko je krajina kresťanská, katolícka - viac ako 90 percent obyvateľov sa považuje za katolíkov. U nás sú farnosti dynamické, v našich kostoloch sú ešte mladí ľudia.

Čo očakávate od hostí, čo majú priniesť?

Myslím si, že od našich hostí očakávame predovšetkým to, aby priniesli radosť, úsmev, sviežosť a svoje svedectvo. Vlastne - to nie je tak, ako si niektorí v Poľsku môžu myslieť - že my sme kresťanmi a inde nie sú alebo ich je veľmi málo. Myslím si, že čas SDM bude časom, kedy všetci nanovo omladíme nášho ducha. Chodievam po farnostiach a niektorí ľudia hovoria, že SDM - to nie je pre nich, lebo sú už starí. V skutočnosti SDM sú pre nás všetkých, nezáleží, koľko máme rokov, kým sme, ale ide o to, aby sme omladili nášho ducha. Lebo duchovne máme byť mladou Cirkvou. To je najväčšie očakávanie - aby ste k nám priniesli závan mladosti, radosti, spontánnosti, aby sme sa mohli vzájomne napĺňať.

Článok prevzatý z časopisu Naša Žilinská diecéza, autor: Dušan Václav
Zdroj: http://www.dcmmajak.sk/sdm-krakov-2016.html

Informácie o Redaktor

Obrázok používateľa Redaktor

Krátke info o sebe (nepovinné)

Redaktor portálu Christ-Net.Sk

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články