Kto Mi pozehna toho zurivca?

Palko, moj bracek v Kristovi bol s manzelkou na nakupoch v Tescu v Nitre. Parkoval na velkom parkovisku pred obchodnym domom a ked sa zamysleny vracal k autu, omylom pristupil k inemu. Ked siahol na klucku zbadal v aute inu zenu, az vtedy si uvedomil svoj omyl ale pani sa uz zlakla a bolo vidiet, ze si o nom myslela, ze chce nieco ukradnut.

Kym prisiel k svojmu vozu uz tam dorazil aj nejaky muz a spustil na neho, ze je spinavy zlodej co mu chcel ukradnut auto alebo veci z neho a teraz mu za to da riadnu nakladacku. Palko sa mu hned ospravedlnuje, ze mu je luto ak sa mu manzelka zlakla, ze aj on sam sa vylakal kym mu nezaplo, ze parkuje o kus dalej ale to uz musel uhybat ranam lebo chlap nechcel nic pocut len bit a bit.

Palko je silny muz ale je to Bozi clovek a neda sa vyprovokovat k bitke. Uhybal tomu zurivcovi a pritom sa v duchu za neho modlil. Po cely cas co ten chlap na neho hovoril totiz videl v jeho tvari demona, nenavistny pohlad a zdeformovane crty tvare...

Po nejakom case chlap nadavajuc odisiel.

Palko nasadol a pocas jazdy zrazu aj jemu zovrela krv v zilach a tak musel odhanat od seba zleho ducha nenavisti, primknut sa k Bohu a upokojit tak svoju dusu. Presne podla slova

Jak4, 7-8
7Podriaďte sa teda Bohu; diablovi sa vzoprite a ujde od vás. 8Priblížte sa k Bohu a on sa priblíži k vám.

ucinok bol takmer okamzity, potom este jeden dva pokusy o navrat zlosti ale vzdy pevna reakcia a nakoniec sa v nom rozhostil hlboky pokoj. Ako Bohu dakoval, pocitil, ze je cas opytat sa Pana preco sa to odohralo. Ked sa takto modlil Pan mu naozaj dal odpoved: "Syn moj, za kym som ho mal poslat? Chcem mu pomoct, no kto mi ho pozehna, kto mu odpusti? Ved si videl aky je a vsetci ho len preklinaju."

Ked to doznelo zaplavila Palka vlna Bozej lasky.

1Pet5,8-10
8Buďte triezvi a bdejte! Váš protivník, diabol, obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral. 9Vzoprite sa mu, pevní vo viere, a vedzte, že také isté utrpenie dolieha na vašich bratov po celom svete. 10A Boh všetkej milosti, ktorý vás v Kristovi Ježišovi povolal do svojej večnej slávy, on sám vás po krátkom utrpení zdokonalí, posilní, utvrdí a upevní.

Pan tak opat potvrdil ako Mu zalezi na kazdej dusi a najma na tych, ktori najviac potrebuju Jeho Milosrdenstvo.
Pre nas sa tymto stali zivymi slova Evanjelia: "Milujte svojich nepriatelov..."


Mt 5,44 : SKP Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú,
Lk 6,27 : SKP Ale vám, ktorí ma počúvate, hovorím: Milujte svojich nepriateľov, robte dobre tým, čo vás nenávidia,
Lk 6,35 : SKP Ale milujte svojich nepriateľov, dobre robte, požičiavajte a nič za to nečakajte! Tak bude vaša odmena veľká a budete synmi Najvyššieho, lebo on je dobrý aj k nevďačným a zlým.

Evanjelium je dobra sprava o odpusteni pre vsetkych hriesnikov, o zachrane pre kazdeho kto toto Bohu uveri, hriechy olutuje a o nezasluzenu Milost uprimne poprosi. Boh vsak kona uz vopred, ked sme este zli aby sme raz toto stastie mohli pocitit a ostat premeneni Jeho Laskou.

Ked podobne skusky ako Palkov pribeh clovek dokaze niest s Bohom a ich ustat, naozaj ho nazvu synom Najvyssieho a bude vidiet ovocie zivota, ktore pretrva a nepokazi sa.

Mozno to z ineho pohladu niekto vidi ako nespravodlive, ved Palko za to naozaj nemohol aj sa pokoril a ospravedlnil ale ten pribeh je o ovela vacsej milosti ako len o nespravodlivom napadnuti.

1Pet3, 14.17
14Ale ak aj trpíte pre spravodlivosť, ste blahoslavení. Neľakajte sa ich hrozieb a neplašte sa,
17Lebo je lepšie trpieť za dobré skutky, ak je to Božia vôľa, ako za zlé.

Ako dobromyselne Pan aj zdanlivo iba krute napadnutie spravodliveho cloveka povysuje na pomoc prave tomu lotrovi co chcel iba ublizovat! Prave preto ze tam bol naozaj Bozi clovek vystaveny zlemu mohol byt pozehnany iny clovek.
Zachovajme si v srdci stale doveru v Boha nech su nase okolnosti akokolvek drsne. Ak sme primknuti k Panovi, On moze cez nas konat nieco dalekosiahlo dobre. Nemusime tomu vzdy rozumiet, staci Mu naozaj doverovat lebo Pan je dobry.

Slava patri Bohu.

Informácie o Martin Petrovic

Redakčné články