Pár jednoduchých dôvodov prečo povedať Halloweenu v škole a škôlke 'Nie'

Keď uvažujem aký je prínos Halloweenu v jeho súčasnej podobe pre deti, nenachádzam na ňom niečo skutočne hodnotné. Spájanie smrti, respektíve zomrelých so strašidlami a s bujarou zábavou považujem za niečo čo degraduje pohľad na zomrelých.
Okrem toho Halloween je tiež prepojený s prvkami okultizmu, deformuje pohľad na smrť, život po smrti a duchovný svet. Som presvedčený, že oslava Halloweenu je v rozpore s poslaním školy a materskej školy, ktoré majú komplexne rozvíjať osobnosť dieťaťa. Nemali by sme nekriticky a bezmyšlienkovite preberať kultúrne prvky z iných krajín len preto, že sa stávajú medzi niektorými ľuďmi a skupinami aj u nás populárne. Halloween je žiaľ veľmi nekriticky prijímaný a propagovaný najmä medzi obchodníkmi kvôli vidine zisku.
Ako alternatívu by bolo možno dobré si v období na začiatku novembra spomínať s deťmi na rôznych zomrelých príbuzných, rôzne osobnosti, ktoré už nie sú medzi nami, vrátane svätcov, keďže Sviatok všetkých svätých sa v tomto čase slávi. Môže to byť tiež spojené s návštevou cintorína. Takéto prežívanie týchto dní vnímam ako rozumnejšie a ako prínosnejšie aj pre deti.

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

...

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články