Film: Spovedám sa (I confess)


Stane sa vražda. Vrah sa rozhodne vyspovedať kňazovi z toho čo urobil. Prípad sa ale vyvinie tak, že z vraždy začne byť podozrivý práve kňaz, ktorý vraha spovedal. Prezradí spovedné tajomstvo, ktoré ho zaväzuje k mlčanlivosti alebo nie, aj vtedy keď mu hrozí, že bude odsúdený k poprave? Bravúrny príbeh od Alfreda Hitchcocka, majstra detektívky, s posolstvom odvahy a čestnosti kňaza, ktorý má svoj život i život vraha vo svojich rukách.

Vrah je Keller – emigrant z Nemecka, ktorého v Kanade prichýli otec Logan na svojej fare aj s jeho ženou. Keller nedokáže znášať to, že jeho žena musí ťažko pracovať, aby mali dosť peňazí na živobytie, a preto sa odhodlá, že okradne bohatého právnika, pána Villetea, u ktorého je zamestnaný. Pri kradnutí ho však Villete prichytí a Keller ho zabije.
Vraždu spácha v kňazskom obleku a keď odchádza z Villeteovho domu, vidia ho dve školáčky, po ktorých svedectve padne podozrenie na otca Logana. Otec Logan je podozrivý aj preto, lebo mal mať na druhý deň s Villeteom schôdzku, pretože Villete vydieral jeho známu, Ruth, od ktorej žiadal, aby sa za neho prihovorila v istej záležitosti u svojho manžela – vplyvného poslanca v miestnom parlamente. Keď to ona odmietne, Villete chce rozhlásiť, že ju pristihol raz nadránom s otcom Loganom ako boli spolu ukrytí pred dažďom v altánku. Samozrejme, Villete je presvedčený, že to nebolo len také nevinné a preto ju tým chce vydierať. Ešte viac je prípad zamotaný tým, že otec Logan, pred tým než sa stal kňazom, bol zamilovaný do Ruth a ona do neho zostala zamilovaná stále, aj napriek tomu, že sa vydala neskôr za iného muža.
Otec Logan preto prisľúbi Ruth, že to s Villeteom vybaví. Navyše pre čas, kedy bol Villete zavraždený, nemá Logan alibi, pretože v tom čase odchádzal zo schôdzky s Ruth.


Otca Logana zatknú. Začne sa súd a hrozí, že bude odsúdený na smrť obesením. Keller - ten ktorý zabíjal, nemieni obhajovať otca Logana, nemá v pláne sa priznať, záleží mu len na tom, aby on nebol ten, ktorý skončí na povraze a preto len dúfa, že otec Logan neprezradí spovedné tajomstvo.
Nebudem ďalej prezrádzať ako príbeh vyvrcholí, aby som tým, ktorí si to budú chcieť pozrieť samozrejme nepokazil radosť z napínavej detektívnej zápletky.

Otec Logan je symbolom poctivosti, čestnosti, pevnosti, zásadovosti a odvahy. Celým filmom sa vinie myšlienka vernosti povolaniu a vernosti Bohu, aj napriek nástrahám, ktoré majú viacero podôb, a ktoré môžu na prvý pohľad vyzerať veľmi nevinne. Je to aj príbeh o láske, najmä neopätovanej. Tiež o dobrote a vernosti aj v prípade vzťahov, kde túžobne miluje len jeden.

V hlavnej úlohe hrajú Montgomery Clift a Anne Baxter. Film je čiernobiely s českými titulkami.

Tento film na DVD napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

...

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články