Encyklika o filme (Vigilanti Cura)

Na konci tohto článku je súbor obsahujúci text Encykliky pápeža Pia XI., ktorá bola venovaná v začiatkoch rozvoja kinematografie problematike filmu. Jej text je stále aktuálny alebo možno ešte aktuálnejší ako v minulosti. Dejiny filmu nás učia kam sa uberajú médiá i celá spoločnosť, keď sa taký silný nástroj na ovplyvňovanie masy ľudí ako je film dostane do rúk väčšej skupine ľudí, ktorí nemajú morálne a celkové osobnostné predpoklady na to, aby ho používali na prospech ľudí.

Práve preto i slovenské pseudoumenie a pseudokultúra vyzerá veľmi biedne, najmä z pohľadu, keď je človek náročnejší divák a neuspokojí sa len s podpásovým humorom a primitivizmom. Nestačí vedieť hrať určitú rolu, ale oveľa viac je žiaduce, aby umelec oplýval istými mravnými štandardmi, ktoré dokáže pretaviť i do svojho umeleckého výkonu a nenechal sa dotlačiť k vystúpeniam, ktoré predkladajú divákom kultúrny odpad.

PrílohaVeľkosť
Encyklika o filme Pia XI.doc108.5 KB

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

Píšem, lebo v tom vidím zmysel. Má to zmysel, ak Boh existuje. Ak by Boh neexistoval, najrozumnejším riešením by bolo čo najskôr dosiahnuť oslobodzujúcu neexistenciu, lebo ako aj Biblia hovorí, každý deň má dosť svojho trápenia. Verím však, že Boh existuje a namiesto absurdného nezmyselného života v tomto svete tu máme možnosť zažiť odpornosť sveta bez Boha, zmysluplnosť utrpenia a zároveň zmysluplný život, ktorého cieľom je zažívať úžasnú Božiu lásku. Verím, lebo indície nachádzajúce sa vo svete okolo nás naznačujú, že neveriť v Boha je bláznovstvo... http://www.christ-net.sk/node/345

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články