Film: Brat Slnko a sestra Luna


Zeffirelliho film Brat Slnko a sestra Luna (Brother Sun, sister Moon) je známy a populárny film zo začiatku sedemdesiatych rokov. Nie je v ňom síce zachytená celá história pôsobenia hrdinu z Assisi, ale veľmi dobre vystihuje to najpodstatnejšie, a to vnútornú premenu Františka i to ako svojim príkladom pritiahol mnohých ďalších.

Aj napriek istej dávke neprofesionality, ktorá súvisí s dobou, kedy bol film natočený je film skutočne majstrovským dielom a spomedzi filmov venujúcich sa osobe sv. Františka z Assisi je to asi najobľúbenejšie spracovanie jeho života.
František sa vracia z pol cesty na križiacku výpravu, späť do svojho rodného mesta. Po jeho zotavení ľudia v jeho okolí vidia jeho čudné správanie a začnú ho považovať za blázna. Jeho otec je z neho zúfalý a ako iste všetci vedia jeho zúfalstvo vrcholí vtedy, keď František vyhadzuje rodinný majetok na ulicu. Zriekne sa všetkých výhod, ktoré mohol mať ako syn zámožného obchodníka a odchádza do samoty do San Damiano, kde začína život v chudobe. Tam opravuje starý, poškodený kostolík.

Ako prvý z jeho starých priateľov za ním prichádza Bernardo, ktorý sa vrátil z bojov z križiackej výpravy. Bernardo je uznávaný ako hrdina, všetci si ho veľmi vážia. Po stretnutí so starými priateľmi sa dozvedá čo to aj o novom živote Františka, a je sklamaný, z toho že ostatní na Františka zabudli a zradili ho tým, že sa o neho po jeho odchode prestali celkom zaujímať. Bernardo príchádza za Františkom a zostáva s ním žiť. Neskôr prichádzajú ďalší priatelia, ktorí majú späť do Assisi priviesť Bernarda, aby odovzdal pri jednej slávnosti kľúče cisárovi Otovi.
Jeden z nich, Giocondo, však zostáva pomáhať opravovať kostol, druhý sa nešťastný vracia, pretože nie len že nepriviedol Bernarda, ale ešte sa vrátil aj bez svojho spoločníka. Napokon aj on sa pridáva k nim, ako náhle povie cisárovi slová, ktoré mu odporučil František. A to, že má odhodiť svoje žezlo a klenoty a má nechať vtákov hniezdiť vo svojej korune...

Všetci bratia potom spolu prechádzajú ulicami Assisi, kde sa stretávajú s pohŕdaním, ale aj láskavosťou a dobrotou najmä zo strany Kláry, ktorá sa k nim neskôr aj pridáva. Giocondo zisťuje, že on nie je povolaný k životu v celibáte a preto od nich odchádza.
V závere filmu sa František spolu so svojimi bratmi vydáva za pápežom. Pred pápeža predstupuje opäť s výhradami voči svetskému bohatstvu a majetku. Nakoniec získava aj jeho podporu.

Brat Slnko a sestra Luna je melodický príbeh popreplietaný mnohými piesňami, a pôsobí takmer ako muzikál. Piesne sú do filmu, ale veľmi dobre vsadené, trošku horšie je to s kostýmami, ktoré niekedy pôsobia ako z amatérskeho maškarného plesu, ale to práve súvisí viac menej s tým, kedy bol film natočený. Podobne je to aj s hereckými výkonmi, kde niektorí herci pôsobia príliš pateticky až komicky, ale v celkovom kontexte filmu to nie je až taká tragédia, a napriek týmto chybičkám sa film dobre pozerá a osloví určite široký okruh ľudí aj dnes, tak ako tomu bolo v minulosti. Brat Slnko a sestra Luna je okrem iného príbehom o sile priateľstva, statočnosti, nájdení radosti zo života ale aj o ľudskej hlúposti a úbohosti. V hlavných úlohách hrajú Graham Faulkner a Judi Bowker.

Tento film na DVD napr. tu.

/Recenzia patrí do série článkov Kvalitný film./

Informácie o Igor Barták

Obrázok používateľa Igor Barták

Krátke info o sebe (nepovinné)

...

Zobraziť celý profil používateľa

Redakčné články